Białe plamki na zębach są mało estetyczne, ale świadczą też o słabej kondycji naszych zębów. Istnieje wiele możliwych przyczyn pojawienia się przebarwień na uzębieniu. Czasami wynikają one z niedoborów i osłabienia struktury szkliwa (co jest związane z naszą dietą), niewłaściwej higieny jamy ustnej czy nadmiernej ekspozycji na fluor. W każdym przypadku sposób postepowania jest indywidualnie dobierany do pacjenta, w zależności od przyczyny przebarwień.

Przyczyny białych plamek na zębach

Widoczne białe plamki na zębach powinny nas martwić nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Ich pojawienie się świadczy o pogarszającym się stanie naszych zębów. Białe przebarwienia mogą być objawem:

Fluoroza zębów

Fluor jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Jednak w nadmiarze jest bardzo szkodliwy, osłabia je i zęby stają się bardziej podatne na zmiany próchnicowe. Jednym z pierwszych objawów fluorozy są niewielkie, białe przebarwienia na powierzchni zębów, następnie szkliwo ciemnieje oraz pęka.

Hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa jest zaburzeniem rozwojowym szkliwa, które dotyczy zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Wówczas szkliwo jest znacznie cieńsze i podatniejsze na próchnicę. Możliwą przyczyną hipoplazji są :

– niedobory żywieniowe, dotyczy to zwłaszcza osób chorych na celiakię,

– przyjmowanie antybiotyków, które zakłócają wchłanianie substancji odżywczych

– palenie papierosów w ciąży (przyczynia się to do wystąpienia hipoplazji u dziecka) Jednym z objawów tego schorzenia są białe plamki na szkliwie.

Płytka nazębna

Białe plamki na zębach mogą także powstawać przez nagromadzenie się płytki nazębnej, która negatywnie wpływa na stan zębów. Nadmiar płytki nazębnej przyczynia się do demineralizacji szkliwa oraz rozwoju próchnicy. Przeważnie przyczyną jej gromadzenia się jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Osoby noszące stały aparat ortodontyczny są bardziej narażone na gromadzenie się płytki nazębnej przez utrudnione zachowanie higieny jamy ustnej.

Dieta

Nasza dieta ma ogromny wpływ na stan naszych zębów. Niezrównoważony, monotonny sposób odżywiania może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, co osłabia nasze zęby, np. niedobory wapnia i magnezu sprzyjają rozwojowi fluorozy. Poza tym spożywanie kwaśnych produktów, sprzyjających erozji szkliwa, może powodować powstawanie białych plamek na zębach.

Pielęgnacja jamy ustnej

Jeśli chcemy się cieszyć, pięknym i zdrowym uśmiechem, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez trzy minuty, nitkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej to podstawa, także, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko pojawienia się przebarwień na zębach. Dobrym pomysłem jest stosowanie pasty do zębów Elgydium Anti-Plaque, która zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej. W przypadku uporczywych przebarwień zębów warto sięgnąć dodatkowo po pastę do zębów Elgydium Wybielającą z wysoce rozdrobnionymi cząsteczkami wodorowęglanu sodu  oraz Elgydium Brilliance & Care przeciw przebawieniom.

Warto także zwrócić uwagę na swoją dietę. Ograniczenie spożywania kwaśnych produktów oraz zmniejszenie ilości cukru w diecie na pewno korzystnie wpłynie na stan naszego uzębienia.

Fluoroza jest jedną z możliwych przyczyn pojawiania się białych plamek na zębach. Dlatego unikajmy rzeczy, które jej sprzyjają. Powinniśmy ograniczyć spożywanie dużej ilości alkoholu, herbaty, owoców cytrusowych oraz palenia papierosów.

Co zrobić, gdy białe plamki pojawią się na zębach?

Gdy dostrzeżemy białe plamki na zębach, powinniśmy udać się do dentysty. Lekarz po zbadaniu stanu naszego uzębienia i przeprowadzeniu wywiadu będzie wstanie stwierdzić, co jest przyczyną pojawienia się białych przebarwień. Na tej podstawie wdroży odpowiednie postępowanie oraz udzieli wskazówek jak ich uniknąć w przyszłości.

U osób z hipoplazją szkliwa stosuje się terapie fluorem, który wzmocni szkliwo. Można także zastosować żywicę kompozytową, którą wypełnia się powstałe ubytki.

By usunąć białe plamki i poprawić wygląd zębów można przeprowadzić mikroabrazję szkliwa, która polega na delikatnym starciu warstwy szkliwa.

Innym sposobem pozbycia się białych przebarwień jest profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym, jednak metoda ta jest nieskuteczna, jeśli ich przyczyną jest fluoroza zębów. Białe przebarwienia również będą rozjaśniane, wówczas nie osiągnie się efektu wyrównania kolorytu zębów.

W przypadku rozległych przebarwień lekarz może zasugerować zastosowanie licówek. Są to cienkie nakładki na zęby najczęściej wykonane z porcelany. Skutecznie ukrywają białe plamki oraz inne defekty w wyglądzie zębów.

 

W przypadku pojawienia się przebarwień warto za każdym razem skonsultować się z lekarzem dentystą, higienistką stomatologiczną lub farmaceutą, którzy dobiorą najlepszy preparat i profilaktykę przeciwpłytkową i przeciw przebarwieniom.

 

Literatura

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/white-spots-on-teeth#treatment

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322112#treatments

Palczewska-Komsa i in. Fluoroza u człowieka i zwierząt. Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine 2015, Vol. 18, No. 4, 57–61.

Boguszewska-Gutenbaum H. i in. Fluoroza zębów-opis przypadku. Nowa Stomatologia 2/2006, s. 68-72.

Matuszewska A. Objawy celiakii w jamie ustnej – przegląd piśmiennictwa. Gastroenterologia Polska 2011, 18 (1): 31-34