Każdy z nas chce jak najdłużej cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem. By było to możliwe, należy odpowiednio zadbać o nasze uzębienie i stan jamy ustnej. Tylko zdrowe, mocne zęby będą nam służyć przez wiele lat, a my będziemy mogli uśmiechać się bez skrępowania. Chcąc cieszyć się pięknym uzębieniem, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, zrównoważoną dietę i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

O tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej, wie każdy z nas. Rodzice uczą nas o tym w dzieciństwie, dentyści zwracają na to uwagę podczas wizyt kontrolnych. Niestety wielu z nas zaniedbuje ten aspekt dbania o swoje zdrowie. A zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest podstawą, jeśli chcemy mieć zdrowe, mocne zęby.

Codzienne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej oraz korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej to działania profilaktyczne praktycznie każdej choroby zębów, chociażby próchnicy czy zapalenia przyzębia.

Mycie zębów pozwala na usunięcie resztek jedzenia oraz płytki nazębnej i znaczące zmniejszenie ilości próchnicotwórczych bakterii w jamie ustnej. Pasty zawierają substancje ścierne, dzięki którym usuwanie płytki nazębnej jest bardziej efektywne. Dodatkowo jednym z ich składników jest fluor, który wzmacnia zęby. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na pastę do zębów, której używamy. Warto sięgnąć np. po Elgydium Anti-Plaque, która redukuje płytkę nazębną, co jest bardzo ważne, jeśli chcemy mieć zdrowe, silne zęby.

Niestety samo szczotkowanie zębów nie wystarcza, usuwamy wówczas zaledwie 60% płytki nazębnej. Szczoteczka nie da rady dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Dlatego powinniśmy także korzystać z nici dentystycznej, np. Elgydium Clinic miętowej lub irygatora. Najwięcej osadów gromadzi się właśnie w przestrzeniach międzyzębowych, przez co w nich najszybciej dochodzi do rozwoju próchnicy czy stanu zapalnego. Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, np. Eludrilu CARE Anti-plaque, jest bardzo dobrym uzupełnieniem mechanicznego oczyszczania zębów. Poza tym pomagają w utrzymaniu optymalnego pH jamy ustnej, co jest bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć erozji szkliwa.

Pamiętajmy, że samo szczotkowanie, nie zapewni nam zdrowych i mocnych zębów. Należy to robić w odpowiedni sposób. Zbyt szybkie i mocne mycie oraz korzystanie ze szczoteczki o twardym włosiu może negatywnie wpłynąć na kondycję zębów. Agresywne dociskanie szczoteczki często skutkuje nadmiernym ścieraniem szkliwa, co znacząco osłabia kondycję zębów. Lepiej używać szczoteczki o miękkim włosiu i szczotkować zęby delikatnie, trzymając ją pod kątem 45 stopni do ich powierzchni.

Regularne wizyty u dentysty

Obok domowej pielęgnacji zębów, równie ważne są regularne wizyty u dentysty. Lekarz dokładnie zbada i oceni stan naszej jamy ustnej i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie. Dzięki systematycznemu odwiedzaniu swojego lekarza możliwe jest szybsze wykrycie zmian próchnicowych lub stanów zapalnych i wyleczenie ich, zanim sytuacja będzie poważna. Poza tym w gabinecie dentystycznym można przeprowadzić zabiegi profilaktyczne, dzięki którym stan naszych zębów będzie jeszcze lepszy.

Chociaż codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, to niestety często jest niewystarczająca. Mimo starannego szczotkowania i nitkowania zębów szkodliwa płytka nazębna wciąż może się gromadzić. Wówczas warto umówić się na higienizację zębów. W trakcie zabiegu dentysta usunie zalegającą płytkę nazębną oraz kamień nazębny. Dzięki higienizacji pozbędziemy się także przebarwień spowodowanych, chociażby piciem kawy. Dentysta wypoleruje nasze zęby, co dodatkowo zminimalizuje rozwój próchnicy i odkładanie się nalotów na powierzchni szkliwa. Po higienizacji zaleca się fluoryzacje, czyli pokrycie zębów fluorem. Zabieg ten wzmacnia je, zapobiega ewentualnej nadwrażliwości po zabiegu i chroni przed próchnicą. Higienizację powinno się wykonywać minimum raz w roku, optymalnie dwa razy.

Odpowiednia dieta

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia, w tym także na zęby. Niezdrowa dieta wpływa na niekorzystne zmiany w obrębie jamy ustnej. Produkty, które spożywamy każdego dnia, mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy, chorób przyzębia oraz erozji szkliwa. W przypadku dzieci, złe odżywianie może spowodować nieprawidłowy rozwój tkanek przyzębia. W okresie rozwoju zębów mlecznych i stałych bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilość produktów, które zapewnią optymalną mineralizację i formowanie się struktury białkowej.

Sposób żywienia ma także wpływ na jakość naszej śliny, która jest bardzo ważna z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej. Jest ona czynnikiem warunkującym powstawanie próchnicy, odpowiednia jej ilość i skład minimalizuje ryzyko rozwoju tej choroby, ponieważ wspomaga oczyszczanie zębów. Poza tym ślina neutralizuje kwasy, zapewniając odpowiednie pH jamy ustnej (co jest istotne w przypadku erozji szkliwa).

Chcąc zadbać o nasze zęby pamiętajmy by:

Wydawać by się mogło, że po spożyciu kwaśnych produktów dobrym pomysłem będzie umycie zębów, by uniemożliwić kwasom oddziaływanie na powierzchnię zębów. Nic bardziej mylnego. Kwasy osłabiają szkliwo. Jeśli krótko po zjedzeniu, np. pomarańczy umyjemy zęby, możemy dodatkowo zetrzeć warstwę, zmiękczonego przez kwasy szkliwa. Zdecydowanie lepiej odczekać przynajmniej godzinę, zanim umyjemy zęby, tak by szkliwo miało czas na odbudowę i wzmocnienie się.

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi, mocnymi zębami, powinniśmy zadbać o dietę. Wraz z pożywieniem powinniśmy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. Niedobór jakiegokolwiek składnika negatywnie odbija się na naszym zdrowiu, w tym także na stanie uzębienia. Urozmaicona dieta, bogata w warzywa, owoce, ryby, mięso i nabiał zapewni nam dobry stan zdrowia całego organizmu.

 

Literatura

https://www.webmd.com/oral-health/features/tooth-enamel-damage#1

Herman P. i in. Prawidłowa dieta i jej wpływ na jamę ustną. Journal of Clinical Healthcare 4/2016.

Kopeć A. i in. Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej. Journal of Clinical Healthcare 1/2017.

Pawka B. i in. Próchnica zębów u dzieci problemem społecznym. Pawka B, Dreher P, Herda J, Szwiec I, Krasicka.

Pardak-Przybyszewska S. i in. Diagnostyka erozji, przegląd stosowanych wskaźników. Protet Stomatol, 2019; 69(4): 427-436.